Solow Modeli : JSR’e Destek Verin

Solow büyüme modeli kısaca şöyle der, eğer yenilik yoksa mevcut durumu uzun vadede koruyabilmek imkansızdır. Yani sadece babanızdan öğrendiğiniz mesleği icra ederek uzun vadede mevcut durumunuzu koruyamazsınız.  Peki ne yapılması gerekir ? Elbette yenilik, yani araştırma geliştirme (ar-ge) faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerekiyor.

Equilibrium

Solow büyüme modeli genelde ekonomik alanlarda kullanılsa da ben Oracle ‘ın Java toplulukları (Java Community Process) için uyguladığı politikayı, Solow büyüme modeli ile bağdaştırıyorum. Solow büyüme modelinin özetini tekrardan hatırlayalım ;

Büyüme ancak teknolojinin değişmesi ile gerçekleşebilir.

Elbette bir model  her zaman tüm gerçeği yansıtmayabilir ama geleceği tahmin etmede yol göstereceği kesindir. Benim şahsi fikrim Oracle bu gerçekten yola çıkarak dünya çapında ki Java topluluklarını çok önemsiyor, onları destekliyor ve bu gruplardan Java’nın gelişmesi için geri bildirim topluyor.

Örneğin Java’nın içerisindeki Date sınıfından memnun değilsiniz. Bu öneriyi resmi kanallardan hızlıca Java topluluklarına ve Oracle ulaştırıp görüşlerini alabilirsiniz. Eğer sizin öneriniz beğenilirse Java’nın içerisindeki yıllardır yazılımcılara kan kusturmuş bir problemi çözebilirsiniz.

Bu arada yukarıda bahsettiğim Date sınıfını ile verdiğim örnek gerçekten yaşandı. Londra Java Topluluğu (London Java Community -LJC ) Date Time API’sindeki önerileri önce bir Java Specisifaction Request olarak yer aldı. Şimdi de  Java 8 ile birlikte kullanımı standart hale gelecek.

user-group

Her ne kadar tüm yazılımcıların İngilizce bilmeleri varsayılsa da, gerçek öyle değil. İngilizce halen büyük bir bariyer. Bunun farkında olan Oracle ilgili sayfaların Türkçe’ye çevirilmesi konusunda bizden destek istedi, bizde gönüllü olarak destek verdik.  JSR’a destek verin sayfalarına buradan ulaşabilirsiniz. Oracle’ın amacı, olabildiğince çok yazılımcıya ulaşıp yenilikçi fikirleri Java’nın içerisinde aktarabilmek.

Oracle aldığı bu fikirleri sonradan parayla satar mı ? Gelecek ne gösterir bilmiyorum ama Java’nın geleceği adına devamlı iyi fikirlerin aranması ve toplulukların desteklenmesi, gidilen yolun şimdilik iyi olduğunu gösteriyor. Ya Sizce ?

1 Comment

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website