Kendi nuget paketlerinizi oluşturun ve yayınlayın

Herkese merhaba,

Bu yazımda Microsoft.NET Paket yönetim aracı olan Nuget üzerinde bir paket oluşturacak ve yayınlama aşamasını adım adım ele alacağız.

Paket yönetim platformları kendi yazdığımız thirdparty kütüphaneleri ya da daha önce başkaları tarafından yazılan kütüphanelerini daha yönetilebilir,kolay ve merkezi bir kulllanım sağlarlar.Yazılım mimarisi içerisinde Cross-Cutting Concern dediğimiz uygulama katmanlarından bağımsız fonksiyonellikler içeren Loglama, Exception Handling, Security, Caching, Transaction gibi konular üzerinde kütüphaneler yayınlanır ve herkes tarafından kullanılır. nugetmusthaves.com sitesinde popüler nuget paketlerinin listesini bulabilirsiniz.

Nuget Gallery paket yönetim uygulaması açık kaynak kodlu ve dolayısıyla kendi nuget galleriniz kurabilirsiniz.Özellikle şirket içinde kullanım için güzel bir kullanım olabilir.Bunun hakkında Scott Hanselman ‘ın  Nuget For Enterprise yazısını göz gezdirmenizi öneriririm.

Peki kendi paketimiz nasıl oluşturabiliriz ?

ilk olarak paketini oluşturmak istediğimiz dll gerekli.Ben yazımda SaasKit projesinin paketini oluşturacağım.Githubdan projenin kaynağını indirdim ve sonrasında release modunda derledim.

Paketi oluşturmak için Nuget Package Explorer aracını kullanacağız.Gayet basit ve kullanışlı bir araç.Buradan indirelim.

Sonrasında uygulamayı açalım.Uygulamayı çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir arayüz ile karşılaşacaksınız.

Capture_2

Buradan yeni bir paket yarat kısmına tıklayarak paketimizi oluşturmaya başlıyoruz.

Capture_1

Paket metadata kısmında paket hakkındaki bilgileri versiyon,simge,lisan,proje sitesi gibi bilgileri giriyorsunuz .Daha sonra burada yazılan bilgileri nuget a peketi yüklerken değiştirme fırsatınız oluyor.Daha sonra paket içeriği kısmında boş bir saha geliyor.Buradan sağ tıklayarak ‘Add Lib Folder‘ a tıklıyoruz ve bir kütüphane klasörü oluşturuyor işte dll dosyalarımızı bu klasörün içine atacağız. ‘Lib’  e sağ tıklayıp ‘Add existing  File’ diyerek dll dosyanızı seçiyorsunuz ve ekleniyor.En basit hali ile dosya oluşturma bu şeklide.

Eğer sizin kütüphanenizin diğer dll lere bağlılıkları var ise bunuda girmelisiniz.Aşağıda bu aşamayı anlatan resimleri göreceksiniz.

Capture_5

Capture_6

Burada pre-release olan paketleri eklememek gerekiyor.Paketlerin versiyonlarına dikkat etmek gerek.

Paketimizi test edelim !

Test etmek için Visual Studio içerisinde bir kjüçük bir ayar yapmamız gerekitor.Bu ayarı aşağıdaki resimler aracılığla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Capture_3

Capture_4

Artık hazırladığımız paketi test edebiliriz.Eğer yukarıdaki paket hazırlama adımlarını takip ettiyseniz paketi yukarıda belirlediğiniz dizine kaydedin.Benim Test için belirlediğim dizin C:NugetPackageSource

Şimdi bu paketi kullanabilecek bir proje açın ve solution için paket yönetimini açın hemen sağ tarafta gallerinizin kaynağını göreceksiniz ve buradan ekleyeceksiniz.

Capture_7

Peki ya paketimizi nasıl yayınlayacağız ?

Eğer buraya kadar herşey yolunda gittiyse paketinizi nuget.org daki hesabınızda kolaylıkla yükleyebilirsiniz ve bu şeklide paketiniz yayınlanmış olur.Benim yayınlamış olduğum bir kaç tane pkaet var.Buradan bakabirsiniz.

Bu yazıdan da bu kadar umarım faydalı olmuştur.

İlgili linkler

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website