Yeni JDK 9 Özelliği: Javadoc Search

JDK Enhancement Proposal (JEP) 225 numaralı önerge, toolbox bileşeni olarak JDK 9 bünyesinde kullanılabilecek yeni bir geliştirim olarak karşımıza çıkmaya hazır ve nazır. JEP, OpenJDK ve Java Development Kit üzerinde yapılacak iyileştirmeler için önergelerin toplandığı bir süreçtir. JEP bünyesindeki önergelerin bu başlık altında numaralarla belirlenip takibi ve geliştirimleri sürmektedir.

JEP 225, herhangi bir server-side programlama bağımlılığına dayanmadan Java kaynak kodlarından oluşturulmuş API dokümantasyonu üzerinde bizlere arama yapma kabiliyetini sunan bir geliştirim olmakta. Bu önergenin de bir çıkış hikayesi tabiki de diğer JEP’ler gibi mevcut; Java projelerinin giderek gelişmesi ve evrimleşmesiyle gerekli API dokümantasyonlarının da aynı paralellikte değişmesi Java üyelerinin içerikte aranmasını ve incelenmesini giderek güç bir duruma sokmakta. Farklı harici arama seçenekleri ekleyerek bu işi yapmak ya da tarayıcının sayfa başı arama fonksiyonunu limitli kullanabilirliği yeterli arama esnekliği sağlamaması böyle bir geliştirimi ihtiyaç haline getirmiştir.

Javadoc oluşturum sırasında client-side JavaScript implementasyonuyla kaynak kodlar üzerinden tanımlanan modüllerin, paketlerin, tiplerin ve üyelerin (method ve alanlar) isimleri endekslenerek arama fonksiyonu için kullanılması planlanmaktadır. Javadoc oluşturumuyla sayfasında sağ üst kısma eklenerek gelen arama bölümüyle bu kategorilerde isimlere göre arama sunulmakta. Aramalarda herhangi bir regular expression davranışı geçerli olmuyor. Yapılan arama doğrultusunda tek bir sonuç içerisinde bulunanlar kategorize edilerek dönmektedir. Tarayıcıdan bağımsız otomatik tamamlama özellikleri jQuery UI Autocomplete ve JSZip kullanılarak yapılmıştır. Daha fazlası için yazının başında belirttiğim adresten ulaşabilirsiniz ve ayrıcı bu ve diğer tüm JDK 9 geliştirim önergelerinin bulunduğu sayfaya göz atabilirsiniz: http://openjdk.java.net/projects/jdk9/.

Sıra deneme zamanında, mevcut geliştirimi şu an ki JDK 9 Javadoc bağlantısından inceleyebilirsiniz: http://download.java.net/jdk9/docs/api/index.html. Basit etkili bir kullanış örneği olarak arama kısmına büyük/küçük harf duyarlılığı olmadan classnotfound yazdığınızda, tek bir sonuçta bağlantılı tip ( java.lang.ClassNotFoundException) ve üyelerin (ör. java.lang.ClassNotFoundException.getException()) dönüşlerini görebilir ve ilgili kısımlara yönelim işlemini yapabilirsiniz.

 

Hakan
İstanbul JUG

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website