“IT departmanımız çok verimsiz.”

Danışmanlık verdiğimiz firmalarda firma sahiplerinden duyduğumuz ortak sorun :”IT departmanımız çok verimsiz.” Acaba neden?

Müşterilerin farklı kanallardan direkt olarak yazılımcıya eriştiği bir yazılım departmanından verimli olmalarını beklenebilir mi?

Yazılım ekipleri bir firmanın en değerli kaynakları arasında yer alır.  Kısıtlar teorisine (Theory of Constraints) göre değerli bir kaynağın  10 dakikalık  boşa zaman harcanması şirket çalışan sayısı kadar sürenin israfı demektir.

Kobi seviyesinde bir firmayı örnek alalım.  1 yazılımcının 10 dakikalık zamanın çalınması  (gereksiz toplantılar veya müşteri ziyaretleri gibi) baktığınızda çok büyük bir zaman kaybı olarak görünmeyebilir fakat firmanın hedefleri doğrultusunda büyük bir verimsizlik.

1 Yazılımcı 10 Dak  X 50 Çalışan = 500 Dakika İSRAF!

Kısıtlı kaynakların en verimli şekilde kullanılması nasıl olmalıdır?

İlk destek (L1), ikinci seviye destek (L2) ve yazılım destek ekiplerini (L3) ayırmak şarttır. Bunların yanı sıra proje geliştirme ekibinin ayrıca L3 seviyesinde destek vermesi de doğru bir yaklaşım değildir.  Düşünsenize proje ekibi Scrum ile proje geliştirmeye başlıyor ama ikinci gün L3 seviyesinde bir iş için depar (sprint) yarıda kalıyor. Şimdi suç Scrum yaklaşımda mı? Yoksa sistem mi?

 

 

Kodsis olarak danışmanlık süreçlerinde, danışmanlık verdiğimiz firmalara kademeli destek mekanizmalarını hayata geçirmeleri için yardımcı oluyoruz. Bu destek mekanizmaları sayesinde değerli kaynaklar (yazılımcılar) koruma altına alınmış oluyor. Amacımız; firmalara israfın yok edilmesine ve firma hedeflerine uygun adımların atılmasına destek olmak.

 

 

 

 

 

 

1 Comment
  • orhan kale
    Posted at 10:34, 08/03/2017

    Merhaba,

    Çok faydalı bir paylaşım. Kanban tahtasının başlıkları okunmuyor. Okunaklı olarak paylaşabilir misiniz?

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website