Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi – BİLMÖK’18

Geçtiğimiz günlerde Yeditepe Üniversitesinin ev sahilpiği yaptığı Türkiye’nin en büyük öğrenci kongresi olan Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresine katıldım. Sektörden birçok ismin konuşmacı olarak katıldığı kongre 3 gün boyunca devam etti. Organizasyon ve orada yaşadıklarım hakkında sizlere deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

BİLMÖK Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi her yıl farklı bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümü ve/veya ilgili kulübü tarafından organize edilen Türkiye’nin en büyük öğrenci kongresidir. BİLMÖK , ülkenin dört bir yanından bilgisayar mühendisliği ya da ilgili bölümlerden öğrencilerin, mezunların, akademisyenlerin bir araya geldiği, sektörün önde gelen isimlerinin de konuşmalarıyla, 3 gün boyunca dolu dolu geçen bir organizasyondur.

Organizasyon ekibinin öğrencilerden oluştuğu bu organizasyon, her yıl başka bir üniversite ev sahipliği yapıyor. Bu bir oylama ile belirleniyor. Üniversiteler adaylığını ilan ediyor. 3. gün öğleden sonra üniversite sunumları ve oylama oluyor. Bir sonraki yıl hangi üniversitede olacağı belirleniyor.

BİLMÖK organizasyonuyla ilk tanışmam 3 yıl önce Şanlıurfa’da Harran Üniversitesinde oldu. Şuan yönetim kurulunda yer aldığım Bilişim Topluluğu ile bir sonraki yıl etkinliği düzenlememiz için aday olmuştuk. Okulumuzun da desteğiyle kalabalık bir ekiple etkinlikte yer aldık. 3. gün sunumlarımızı yaptık, oylar verildi ve o meraklı bekleyiş başladı. Oylar sayılırken “Selçuk Üniversitesi” her duyulduğunda heyecan kat kat artıyordu. Günün sonunda zafer bizimdi.

2017 yılında 13. BİLMÖK organizasyonuna Selçuk Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptık. Çok zorlu ve yorucu bir organizasyon hazırlık aşaması geçirsek de bu işin altından kalkıp çoğu insan tarafından övgüyle söz edilen bir organizasyon düzenledik. Geçen yılın sonunda Yeditepe Üniversitesi aday olarak oylama sonucu bir sonraki yıl için organizasyona ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

Organizasyon Nasıl Geçti?

3 gün boyunca her oturumda yer almaya çalıştım. Her katıldığım oturumda ise ilgi alanımın dışında birçok yeni teknolojiyle karşılaştım. Daha önce hiçbir fikrimin olmadığı konular hakkında bilgi sahibi oldum. Ben belki kariyer planlarım hemen hemen oturmuş olsa da alt sınıflar için adeta bir yol gösterici harita gibiydi organizasyon.

Sadece konuşmadaki konular değil aralarda edilen muhabbetlerde de birçok insandan yeni şeyler öğrenebiliyorsunuz. Sosyal çevreniz artıyor, yeni alanlar keşfediyorsunuz, bilgilerinizi diğer insanlar paylaşıyorsunuz. Önceki etkinliklerde tanıştığınız insanlarla yeniden bir arada olmak da mutlu ediyor insanı.

3. günün sonunda ise aday üniversiteler sunumlarını yaptı, oylar verildi. Günün sonunda ise 15. BİLMÖK’e Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi ev sahipliği yapacağı kesinleşti. Umarım bir güzel organizasyon daha görürüz.

Bu zamana kadar okulun mesleğimizde ilerlememiz için tek başına yeterli olmadığını düşünerek hayatıma yön vermeye çalıştım. Mesleğimizdeki en gerekli şey insanlarla olan ilişkimiz ve sosyal çevremizdir. bu sebeple daima yeni fikirlere, yeni teknolojilere açık olmalıyız. Okuldaki müfredat güncel kalmayabilir. Bunun için etkinlik avcısı olmamız gerekiyor. Etkinliklerde tanıştığımız insanlar, öğrendiğimiz teknolojiler ilerleyeceğimiz yolda bir yol gösterici olarak rol alacaklardır. Üniversite hayatım boyunca birçok organizasyonda katılımcı ve organizasyon komitesinde yer aldım. Organizasyonlarda yer almayı severek yapıyorum, gerekliliklerini yerine getirmeyi de severek yapmaya devam edeceğim.

Bilmök organizasyonun web sitesi : bilmok.org.tr 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website