Neden reaktif programlama öğrenmelisiniz ?

Reaktif kelimesinin anlamı bir tepkimede tepkimeye giren şeylere verilen genel isimdir. Reaktif sistemler uyaranlara (gelen verilere) karşı tepkiye girerek yazılımın davranışını bu uyaranlara göre şekillendirirler. Yazılımın akışını uyaranlar yönetir, akış programcı tarafından yönetilmez.   

Reaktif programlama : “Reaktif programlama veri akışları ve bu akışlardaki değişimin yayılmasına yönelik bir programlama paradigmasıdı

Reaktif sistemler : Asekron yürütüm kullanarak sağlam dağıtık sistemlerin oluşturduğu mimari yapıdır. Reaktif manifesto reaktif sistemlerin nasıl olması gerektiğini gayet güzel bir şekilde özetlemiştir. Reaktif manifestonun web sayfasına giderek desteğinizi imzanızı atarak verebilirsiniz. [https://www.reactivemanifesto.org/]

Paranız cebinizde kalsın

Bulut sistemler gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Müşterilerin istekleri daha hızlı bir şekilde karşılanmaktadır çünkü yazılım geliştiriciler donanım ve kurulum işleriyle uğraşarak zaman kaybetmiyorlar.

Özetle mutlu müşteriler için bulut sistemleri kullanmak çok stratejik bir öneme sahiptir. Bulut sistemler üzerinde uygulama koşturmak, kendi dizüstü sistemlerimiz üzerinde at koşturmaya pek benzemiyor çünkü bulut sistemlerde herşey para demek.

16 GB bellek kullanarak servis veren bir uygulama, hiçbir performans problemi ile karşılaşmadan 4 GB bellek ile çalışsa fena olmaz mıydı ? Elbette olur, geliştirilen yazılım sisteminin daha düşük donanımlarda beklentiler doğrultusında bir performansla çalışması, günümüzün bulut [[https://aws.amazon.com/emr/pricing/] altyapıları göz önüne alındığında, firmalara rekabette çok önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Reaktif programlamanın Java dünyasındaki en etkili yaklaşımlarından bir tanesi Eclipse vakfına ait, popüleritiese gün geçtike artan Vert.x kütüphanesidir. Vert.x hafif ve esnek dokusu sayesinde hızlı bir şekilde Reaktif sistemler geliştirmeye olanak verir.

Bu sene Java Day Istanbul yazılım konferansında [https://javaday.istanbul/] ,  Vert.x çekirdek geliştirici ekinden Clement Escoffier , hem atölye çalışması hemde konu anlatımıyla bizlerle olacak.

1 – The Reactive Landscape :  Reactive konusunun detaylarının anlatılacağı konferans konusu.

 16 Mart 2019 – saat 10:40 da Marmara 1 salonunda gerçekleşecektir.  

2 –  Reactive Programming with RX Java and Eclipse Vert.x : Eller klavye üzerinde gerçekleşecek çalışmadır. Katılanların Vert.x farkıyla Reactive programlamayı tecrübe edeceekleri bir çalışma olacaktır.   16 Mart 2019 – saat 16:00’da Marmara 1 salonunda – daha fazla bilgi için – https://javaday.istanbul/speaker/clement-escoffier-2/

2 Comments
  • Posted at 02:08, 15/02/2019

    çok teşekür ederim güzel bir makele emeğine sağlık

  • Posted at 19:58, 14/07/2019

    Yararlı bir içerik olmuş. Emeğinize sağlık. İyi çalışmalar.

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website