Cloud Native meetup’ı ardından

Salı günü(06.08.2019) Altuğ hocam ve Red Hat’ten sevgili Aykut Bulgu ile birlikte Cloud Native konulu online bir meetup gerçekleştirdik. Cloud Native güncel, popüler bir kavram. Bir geliştirici olarak pek çok makalede, katıldığınız konferanslarda, izlediğiniz sunum, dinlediğiniz podcast’lerde Cloud Native ile karşılaşmış olmanız kuvvetle muhtemel. Ancak yine de, azımsanmayacak sayıda insan için kavramın üzerinde bir bilinmezlik bulutu dolaştığını söylememiz mümkün.

Bu sebeple öncelikle nedir Cloud Native sorusuyla başladık, nasıl tanımlanabileceğini sorduk. Sevgili Aykut her şeyden önce Cloud Native’i bir sıfat olarak gördüğünü ifade edip, konunun özünde Agile/Çeviklik ile ilgisine değindi. Günümüzde artık proseslerin değil teknolojilerin agilitysinden söz edildiğini, Cloud Native ile değişime hızlı cevap verme yetkinliği kazanıldığını, bunun verimliliği artırdığını ve teknolojik belirsizliği minimize ettiğini ifade etti.

Cloud Native ile maliyetlerin azaltıldığını vurgulayan Aykut Bulgu çok önemsediğim bir kavramsallaştırma kullanarak teknoloji israfından söz edip piyasada gözlemlediği genel bir tavır olarak emeklemeden koşma isteğini aktardı. Ne tür uygulamalar veya hangi frameworkler Cloud Native uygulamalar geliştirmeye daha elverişlidir gibi bir soruya ise, single responsibility prensibine bağlı, bağımlı olduğu servisleri hızlı ayağa kaldırabilen, stabil, izlenebilir(monitoring) ve failsafe olma gibi şartları sağlayan platform/framework ve toollarla Cloud Native uygulamalar geliştirilebileceğini, burada araçtan ziyade bahsedilen özelliklerin sağlanmasının önemli olduğunu belirtip Kubernetes ve Openshift desteğinin de altını çizdi.

Aykut hocaya son olarak Cloud Native öğrenmek isteyenler için hangi kaynak/referansları önereceğini sorduk. Aşağıdaki referansları paylaştı:

Sevgili Aykut Bulgu’ya ayırdığı zaman ve aktardığı değerli görüşleri için teşekkür ediyoruz. Bu vesile yakında podcast kanalımızın açılacağını ve bu meetup ile birlikte bundan sonraki onlie meetup’larımıza da bu kanaldan ulaşabileceğinizi ifade etmek istiyorum. Kanal yayına başladığında sosyal medya hesaplarımızdan duyurusunu yapacağız.

Bir başka etkinlikte görüşmek üzere…

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website