Deep Learning 101 meetup’ı ardından

Geçtiğimiz Salı günü(03.09.2019) sevgili Hakan Özler ile n11’den Orkun Susuz’u Deep Learning 101 meetup’ında ağırladık. Deep Learning popüler bir konu ancak doğal olarak pek çoğumuz için hala “Nedir Deep Learning?” geçerli bir soru. Biz de bu soruyla başladık, sevgili Orkun’un yanıtı, “Deep Learning Machine Learning algoritmalarının bir kolu” oldu. Orkun, Deep Learning’i diğer Machine Learning algoritmalarına kıyasla bu denli popüler kılan temel unsurun özellikle büyük veriyle çalışılırken gösterdiği başarı olduğunu “ne kadar çok veri o kadar başarılı sonuç, diğer algoritmalardan temel fark bu” sözleriyle ortaya koydu.

Orkun devamla günümüzde Deep Learning’in otonom araçlardan insan imgeleriyle identification’a, retina tarama ile auto login işlemlerinden kanserli hücre analizine, kredi skorlamadan ses analizine, deep fake’e uzanan yelpazede; sağlık, bankacılık, sigortacılık, güvenlik gibi akla gelebilecek yaşamımızın neredeyse her noktasına değen alanlarda kullanıldığını çeşitli örneklerde ifade etti.

Bu noktadan sonra Deep Learning’e giriş yapmak isteyenler için doğru ilk adımın ne olacağı üzerine konuştuk. Hakan, doğru programlama dilinin seçimi noktasında community desteğinin öneminin altını çizdi ve arka planda nelerin döndüğüne dair canlı bir ilgi ve merakın bulunmasının faydasından söz etti. Dil konusunda Orkun ve Hakan Python’ın kesinlikle doğru bir başlangıç seçeneği olduğunda hemfikir oldular. Orkun scientific kodlama için Python’ın sahip olduğu avantajların altını çizdi ve rakiplerine kıyasla Python kütüphanelerinin geliştiriciyi daha özgür bıraktığını ifade etti. Bu noktada başlangıç aşamasında geliştiricilerin gözünü korkutan bir husus olmasından hareketle, özellikle Python ile Deep Learning kodlamak için yüksek seviye dil bilgisi gerekmediğinin altını çizdi.

Deep Learning konusunda Türkiye’de ve Türkiye’den katkılar nelerdir sorusu bağlamında Orkun DeepMind projesinde aktif rol alan Koray Kavukçuoğlu’ndan söz etti. Koray hoca şu anda DeepMind’da VP of Research pozisyonunda görev yapıyor. Orkun devamla Ethem Alpaydın hoca ve MIT tarafından basılan Machine Learning kitabından söz etti. Hakan da bu noktada Deep Learning Türkiye topluluğu ve çalışmalarından söz edip, Medium ve Twitter üzerinden topluluk faaliyetlerinin takip edilebileceğini belirtti.

Son olarak yeni başlayacaklar için kaynak önerilerini aldık. Orkun Machine Learning A-Z Udemy eğitimini ve https://machinelearningmastery.com/ adresini önerdi.

Hakan ise https://mlcourse.ai, https://www.kaggle.com ve https://medium.com/deep-learning-turkiye adreslerini.

Sevgili Orkun’a ayırdığı zaman ve aktardığı değerli bilgiler için teşekkür ediyoruz. Bu arada Cloud Native meetup’ıyla ilgili yazıda müjdesini verdiğimiz podcast kanalımız açıldı. Bu meetup’ı ve önceki meetup’ları iTunes ve Spotify üzerinden JUG İstanbul podcast kanalından takip edebilirsiniz.

Bir başka etkinlikte görüşmek üzere…

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website