E-Ticaret siteleri arama motorlarını nasıl kullanıyor meetup’ı ardından

01.10.2019 salı günü sevgili Hakan Özler ile n11’den Hasan Emre Erkek ve Hüseyin Çelik’i, E-Ticaret siteleri arama motorlarını nasıl kullanıyor? meetup’ında ağırladık. E-Ticaret pazarı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla büyümeye devam ediyor. Ürün ve hizmetlerin müşteriye doğru ve hızlı sunulmasının temel sağlayıcısı arama motorları olduğu için, arama motorları, kullanılan veri yapıları, algoritmalar, optimum sorgu sonuçlarının gösterimi gibi konuları ele almanın faydalı olacağını düşündük.

İlk olarak, en temelde arama motorlarının nasıl kullanıldığını, son kullanıcıya bakan yönüyle ele aldık. Hasan Emre Erkek, temel amacı; kullanıcının aradığı konteksi anlayıp, yaptığı aramayla, en ilgili ürünü eşleştirmek ve kullanıcıya sunabilmek olarak ifade etti. Hüseyin Çelik, eşleştirmenin de ötesinde, kullanıcının arama ifadesiyle ne demek istediğini, tam olarak hangi ürün hizmete ulaşmayı amaçladığını anlamaya ve buna bağlı olarak kullanıcıyı doğru biçimde yönlendirmeye çalıştıklarını ifade etti. Bu noktada eş anlamlı kelimelerin tespitinin önemli olduğu vurgulandı. Sohbetin bu noktasında ifade edilen ilginç bir örneği, metup’ımızı canlı takip eden bir katılımcımızın tweetinde görmek mümkün 🙂

Spell checking, corpus’lar, levenshtein ve word break algoritmaları hakkında konuştuktan sonra, Hasan Emre Erkek, var olan datadan kendi corpusunuzu oluşturmanın en değer katıcı unsurlardan biri olduğunu söyledi. Deep Learning de konuşulan konular arasındaydı. Kullanıcı aramalarının word directory’sinin oluştulup, aranılan terimle ilgili vektör uzayında en yakın olan kelimelerin listesinin oluşturulması bu bağlamda ele alındı. Hüseyin Çelik, üzerinde halen çalıştıkları, arama hatasını düzeltmiş kullanıcı verisinden hareketle, benzer hatayı yapanlara bu düzeltilmiş hali önermeyi amaçlayan çalışmalarından söz etti.

Hüseyin Çelik devamla, kullanıcının ürüne ulaşma adımlarını kısaltmaya çalıştıklarını, örneğin kullanıcılar belirli bir filtreyi yoğunlukla kullanmış isa, bunu başka kullanıcılara da önerdiklerini belirti. Bu noktada Hasan Emre Erkek, kullanıcıyı özellikle generic aramalarda yönlendirmenin de temel misyonları olduğunu ifade etti.

N11’de arama motoru olarak hangi teknolojinin kullanıldığını da sorduk, aldığımız yanıt Apache Solr oldu. Solr ihtiyaçlarınıza cevap veriyor mu sorusuna ise konuklarımız “domain specific, bizim devreye girmemiz gereken konular dışında fazlasıyla evet” karşılığını verdi. Solr’ın temelinde yer alan lucene, boosting, tfidf skorları ve sağladığı diğer avantajlar üzerine konuştuktan sonra son olarak bu konularda öğrenmeye, araştırmaya nereden nasıl başlanmalı şeklinde Hakan Özler’in sorduğu soruya Hasan Emre Erkek ve Hüseyin Çelik, information retrieval ve natural language processing konusunda temel düzeyde bilgi sahibi olunmasının önemini vurgulayıp, sonrasında da lucene gibi açık kaynak bir kütüphanenin öğrenilmesi ve üzerine çalışılmasını tavsiye ettiler. Bu noktada Lucene in Action kitabı, konuklarımızın önerdiği bir kaynak oldu.

Kendi adıma yararlandığım, keyifli verimli bir sohbetti. Konuklarımız Hasan Emre Erkek ve Hüseyin Çelik’e tekrar teşekkür ediyoruz. Unutmadan, bu meetup’ı ve önceki meetup’larımızı iTunes ve Spotify üzerinden JUG İstanbul podcast kanalından takip edebileceğinizi hatırlatmak istiyorum.

Bir başka etkinlikte görüşmek üzere…

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website